Yanlış Bilinen Pagerank ve SEO’ya Etkisi

Merhaba arkadaşlar, bu gün ki yazımda Pagerank teriminin yanlış bilinmesi ile ortaya çıkan SEO sorunları ilgili sizlere anlatacaklarım/söyleyeceklerim var.

Pagerank konusunda yanlış bilinen durumlar nedeni ile günümüzde internette yanlış bilinen pagerank ve SEO’ya etkisi konusu araştırılmaktadır. Günümüzde yanlış bilinen pagerank ve SEO‘ya etkisi o kadar çok araştırılmaktadır ki bu konuda birçok site içerik olarak bu konuya yer vermiştir. Yanlış bilinen pagerank ve SEO’ya etkisi konusunda birçok site de artık bilgi aktarımı yapmaktadır. Bu sitelerin yanı sıra bizler de sayfamızda bu konuya yer vermekteyiz. Yanlış bilinen pagerank ve SEO’ya etkisi incelendiğinde, sitelerin birçok konuda hatalı uygulamalar yaptıkları görülmektedir. Yanlış bilinen pagerank ve SEO’ya etkisi konusu bu neden ile açıklamalara gebe kalmıştır. Yanlış bilinen pagerank ve SEO’ya etkisi konusunda bilgi aktarımı yapan siteler seo konusunda oldukça açıklayıcı bilgiler verebilmektedir. Yanlış bilinen pagerank ve SEO’ya etkisi konusu hakkında bilgi aktaran siteler her gün ziyaretçi almaktadır. Yanlış bilinen pagerank ve SEO’ya etkisi araştırıldığında hiç bilinmeyen nedenlere rastlanabilmektedir. Bu nedenler arasında yanlış bilinen pagerank ve SEO’ya etkisi konusunda hatalı uygulamaların kullanılması sayılabilir. Yanlış bilinen pagerank ve SEO’ya etkisi konusunda bugün birçok site açıklayıcı bilgiler verebilmektedir.

Pagerank kelime anlamı ile sayfa değeri anlamına gelir. Bu değer ilk olarak Standford üniversitesinde doktora yapan iki öğrenci tarafından geliştirilmiştir. Google arama motorunda arama sonuçları bu değere göre sıralanmaktadır.

Google ilk kurulduğunda, sıralamayı etkileyecek olan değerler, sayfa değeri olarak geliştirilmiştir. Sayfa değeri olarak adlandırılan bu değer google tarafından 0 dan 10 a kadar derecelendirilmektedir. Aldığı değere göre google arama motorunda ilk sıralarda ya da son sıralarda çıkmaktadır. Değer olarak üst sıralarda yer almasında özgün yazı olması, en çok aranan kelimeleri içermesi gerekmektedir. Bunun dışında ise googler yeni kurulan spam amaçlı web sitelerini google ban ile cezalandırmaktadır. Bu da bu sitelerin sıralamada yer almasını engelleyen bir durumdur. Google bu siteleri, içerdiği linklerin kalitesine göre, içeriklerine göre değerlendirip, spam amaçlı olup olmadıklarını saptayabilmektedir. Sitenin hizmet amacı ile içeriği farklı ise spam amaçlı olarak kurulduğu varsayılmaktadır. Bu sitelerin haricinde ise google yeni kurulan siteleri de google standbox çerçevesinde 3 aylık bir süre için denemeye almaktadır. Google standbox, yeni sitelerin sıralamada yükselmelerini engelleyen bir sistemdir. Bu sisteme giren siteler 3 aylık bir sürede denenir, sürekliliği ve özgünlüğü takip edilir. Bu deneme süreci sonunda kalitesini kanıtlayan siteler google standbox sisteminden çıkarlar. Tüm bu detaylar ve sistemler sayfa değerini etkileyen etkenlerdir. Çünkü bir sitenin içeriği öncelikle özgünlüğü ve içerdiği linklerin kalitesine bağlı olarak denetlenir. Bu denetim sonucunda 0 dan 10 a kadar bir değer alır. Google arama motorunda bu değere göre üst sıralarda çıkabilir. Google tarafından bu sayfa değeri ne olarak belirlenmiş ise, arama sonuçlarında bu değere göre üst sıralarda ya da alt sıralarda çıkar.

Pagerank konusunda yanlış bilinen bir konu ise, google arama motorunun bu değeri günlük olarak güncellemesine karşın, bizim bu değeri 3 aylık dilimlerde görebiliyor olmamızdır. Günlük olarak güncellenen bu değer, Google Toolbar a 3 aylık dilimlerde yansımaktadır. Ancak yakın zamanda bu düzen kontrolden çıkmış durumda, yani güncellemenin tam olarak ne zaman görünür olabileceği konusunda hiç kimsenin bir fikri yok, yanlış hatırlamıyor isem bir önceki güncelleme için 7 ay kadar beklemiştik.

Site sahipleri sıralamada üst sıralarda çıkabilmek için sitelerinde sürekli güncellemeler ve eklemeler yaparlar. Bu güncellemelerin google arama motoruna göre kalitesi, içeriğin özgünlüğü ve içerdiği linklerin kalitesi ile doğru orantılıdır. Sayfa değerini en çok etkileyen faktörlerden birisi, hizmet alanı olarak belirtilen site ismi ile, sitenin içeriğidir. Google da bulunan sistemde bu içerikler her gün kontrol edilir. İçerdiği linkler de sisteme bağlı olarak kontrol edilir. Buna göre de sitenin kurulumundan 3 ay sonra bir sayfa değeri verilir. Özgün içerikli, ve düzenli aralıklar ile güncellenen siteler ve ayrıca kaliteli linklere sahip siteler sıralamada üst sıralarda çıkabilmektedir.

Diğer bir etken de sitenin ziyaretçi sayısıdır. Google arama motorunda üst sıralarda çıkan bir sitenin ziyaretçi sayısı fazla olacaktır. Fakat google sisteminin ayrı bir kontrol mekanizması da popüler siteleri üst sıralarda çıkarmasıdır. Bu sitelerin hem kaliteli hem de ziyaretçi sayısı fazla olan siteler olması da, üst sıralarda çıkmasını sağlayacaktır. Sayfa değeri konusunda yanlış bilinen bir konu, sayfa değerinin güncellenme aralığı ve güncellenme detaylarıdır. Site sahiplerinin bu konular ile ilgili olarak, içerik ve site hizmet konusunu uygun belirlemeleri gerekmektedir. Bunun yanında da sitenin içerdiği linkler de etkili olmaktadır. Bu detaylara dikkat edilmediği zaman seo konusunda düşük değerde içeriklere sahip olacağız. Bu da sitemizin üst sıralarda çıkmasını engelleyecektir. Bu detaylara dikkat ettiğimiz zaman ise sitemizin daha çok ziyaretçi kabul etmesini sağlayacağız. Google arama motorunun sitelerdeki bazı içerikleri kontrol etmesinden kaynaklı olarak, sitelerin bazıları alt sıralarda kalmaktadır.Bu neden ile de site sahipleri sitelerinin ziyaretçilerini arttırmak için değişik yollar denemektedir. Bu yollar, çeşitli programlar yardımı ile alınabiliyor. Fakat google arama motorunun kontrol mekanizması o kadar gelişmiş bir sisteme sahip ki zaman içinde bu programlar da ortaya çıkıyor ve google arama motoru tarafından bu siteler cezalandırılabiliyor. Alt sıralara düşürülebiliyor ve ya tamamen sıralamadan çıkarılabiliyor.

Yanlış Bilinen Pagerank ve SEO'ya Etkisi

Yanlış Bilinen Pagerank ve SEO’ya Etkisi

Belirli zamanlarda google sitelerde sayfa değerlerini ölçmek için bazı kontroller yapmaktadır. Sitelerin bütün içerikleri her gün google arama motoru tarafından değerlendirilmektedir. Bu değerlendirmede site içerisinde bulunan bir program ya da bir kalitesizlik, bu sonuçlarla karşılaşmamıza sebebiyet verebilir. Sayfa değeri konusunda önlem almak için sitemizin her zaman ilgi çekici, özgün ve gündeme uygun içeriklere sahip olması gerekir. Bu içerikler dahilinde yazıların ve bilgilerin olması gerekir. Sitemizdeki linklerin kaliteli sitelere bağlanıyor olması da çok önemlidir. Sayfa değeri konusunda yeterli bilgimiz olması halinde sıralamamızı sabit tutabiliriz. Ayrıca daha önce yazdığım “Site İçi SEO” ve “Site Dışı SEO” konuları da size bu konuda yol gösterebilir, okumanızda fayda var.

Sayfa değeri olarak adlandırılan husus, google ilk kurulduğu zaman üretilmiş bir değerlendirme ölçütüdür. Burada dikkat edilen hususlar aslında bellidir. Fakat günümüzde birçok sitenin faaliyette olması ile bu sitelerin sıralamada sabit kalabilmeleri konusunda sorunlar yaşanabilmektedir. Bu sorunlar ile karşılaşmamak için sitemizi sürekli özgün ve güncel tutmalıyız.