AdSense (TBM) Tıklama Başına Maliyet Artırma Yöntemleri

Bu yazımda bir çok Google AdSense kullanıcısının merak ettiği TBM yani Tıklama Başına Maliyet’in nasıl Arttırılacağı ile ilgili Yöntemlerden bahsediyorum.

Bildiğiniz gibi internet üzerinde sitelere en çok para kazandıran yollardan bir tanesi Google Adsense, fakat ne yazık ki her site bu konuda başarılı olamıyor. Bu da doğal olarak site sahiplerinde hayal kırıklığına ve emeklerin boşa gittiği hissine neden oluyor. Pek çok büyük potansiyeli olan proje bu yüzden heba oluyor diyebiliriz. Fakat AdSense Tıklama Başına Maliyet Artırma yöntemleri aslında düşündüğünüz kadar karmaşık değil. Öncelikle TBM hakkında bir bilgi vermem gerekirse kısaca web sitenizde bulunan reklamlara tıklama başına kazandığımız para olduğunu söyleyebiliriz. Yani doğal olarak ne kadar çok insan sizin reklamınıza tıklarsa o kadar çok para kazanırsınız. Fakat bazı durumlarda çok fazla reklama tıklansa da geliriniz düşük olabilir, bunun pek çok farklı sebebi var. Sitenizin kategorisinin ne olduğundan içeriğinize hatta tasarımınıza kadar pek çok şey bu geliri etkiler. Bunlardan en önemlisi yukarıda da bahsettiğim gibi sitenizin ne kadar değerli olduğudur. PageRank değeri yüksek siteler her zaman daha fazla kazanır.

Anahtar Kelimeye Dikkat

Tıklama Başına Maliyet Arttırma için ilk olarak sitenizi kurarken bilinçli olmanız gerekiyor. Yani projenizin sağlam bir anahtar kelime (veya kelimeler) üzerine yapılmış olması gerekiyor. Bu seçtiğiniz anahtar kelimenin rekabet sayısının düşük olması her zaman gelirlerinizi artıran en büyük faktör olacaktır. Örneğin siz Edremit ikinci el eşya ile ilgili bir site açarsanız bu sitenin rakipleri oldukça az olacaktır. Bu tür sitelere Niche deniyor. Fakat bunu yaparken aynı zamanda seçtiğiniz anahtar kelimesinin aranma oranlarına da bakmanız gerekir. Siz hiç aranmayan bir kelime üzerine bir site yaptığınızda aslında boşa kürek çekmiş olursunuz. Yani kısaca özetlemek gerekirse yapacağınız sitenin anahtar kelimesi hem yüksek oranda aranmalı hemde düşük rekabette olmalıdır. Kelimelerin Google üzerinde aranma oranlarına bakmak için Google AdWords Anahtar Kelime Planlayıcı hizmetini ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Tabi günümüzde internet dünyasında her gün yüz binlerce farklı sitenin açıldığını düşünecek olursak yeni proje şanslarının giderek azaldığını söyleyebiliriz.

Google AdWords Anahtar Kelime Planlayıcı: https://adwords.google.com/KeywordPlanner

Domain Uzantısıda Önemli Bir Etken

Projenizi buldunuz ve sıra geldi domain adresini almaya. Domain alırken her zaman .com uzantılı olanları almak sizin için en iyisi olacaktır. .com en değerli uzantıdır ve sitenizi diğerlerine göre Google’ın gözünde daha değerli kılar. Bu da doğal olarak aramalarda daha üst sıralara çıkmanıza yardımcı olacaktır. Fakat alacağınız domain isminin .com uzantısı dolu ise o zaman size .net en kötü ihtimal ile .org’u almanızı tavsiye ederim. Diğerleri kafanızı karıştırmasın çünkü çok fazla sayıda uzantı çeşidi mevcut. Fakat bunların çok fazla değeri bulunmuyor.

Sitenizi Güncel Tutun

Tıklama Başına Maliyet için en önemli şeylerden bir tanesi sitenizin güncel olmasıdır. Özellikle siz bir haber sitesi iseniz günlük olarak sitenize içerik girmek zorundasınızdır. Aksi halde ziyaretçileriniz her geçen gün azalacak ve bir süre sonra değerleriniz en aşağılara düşecektir. İşte bu nedenle yapacağınız projeyi seçerken özellikle bilgi sahibi olduğunuz bir konu üzerine seçmeniz sizin için çok daha avantajlı olacaktır. Aksi halde her içerik girmek istediğinizde farklı kaynaklara bakmak zorunda kalacaksınız. Bu da bir süre sonra sizleri sıkabilir. Fakat bildiğiniz bir şeyi yazmaktan zevk alırsınız. Bu nedenle bildiğiniz konular hakkında bir site açtığınızda  sürekli olarak hiç düşünmeden çok hızlı bir şekilde yazılar yazabilir bu sayede site değerinizi daha hızlı artırabilirsiniz.

Şunu da hatırlatmakta fayda var ki farklı bir siteden aldığınız bilgiyi Google fark eder. Yani siz doğal olarak kopyacı durumuna düşersiniz. Bu nedenle eğer yazacağınız bilgiye eğer farklı bir siteden bakıyorsanız metin içinde özellikle kendi yorumunuzu katmalı ve aslında aynı yazıyı tamamen farklı kelimeler ile yazmalısınız. Ayrıca Google politikalarına göre bu tür içeriklerde kaynak belirtmek zorundasınız.

Reklamlarınızı İyi Konumlandırın

AdSense TBM elde etmek için reklamlarınızı sayfanızda çok iyi şekilde yerleştirmeniz gerekmektedir. Öncelikle Google bizlere en fazla 3 reklam alanı koymamıza olanak tanır. Bu 3 reklamı sayfanızda öyle yerlere koymalısınız ki giren sayfaya gelen kişiler ilk olarak o reklamı görmeli ve dikkat çekmelidir. Fakat bu reklam aynı zamanda rahatsız edici olmamalıdır. Yani kocaman bir reklam alanı ile tıklama oranınızı artıramazsınız. Bu nedenle tıklama oranını artırmak esas hedeftir. Sitenize günde 10 000 kişiden sadece 10 tanesi reklamlarınıza tıklıyorsa orada bir sorun var demektir. Bu şekilde gösterim sayısının fazla olduğu fakat tıklanma oranının düşük olması da gelirinizi düşürecektir. Tıklanma oranınızı artırmanızın en iyi yolu reklam sayınızı azaltmak ve dikkat çeken yerlere reklamlarınızı koymanızdır.

Reklam Türleri Geliri Etkiler

Her reklamın tıklanma oranı aynı olmayacaktır. Bu yüzden en çok tıklanan reklamı HTML içinde en yukarıda tutmalısınız. Bunu yaptığınızda kazancınız daha da artacaktır. Ayrıca tıklanma oranlarını tespit etmek için reklam yerlerini ara sıra değiştirmeniz sizin için oldukça faydalı olur. Bu sayede en çok tıklanmanın nerede olduğunu tespit edebilirsiniz. AdSense TBM Arttırma yöntemlerinden bir tanesi de reklamları filtreleme olacaktır. Sitenize uygunsuz olan veya kullanıcıları rahatsız edecek türde olan reklam ağlarını engellediğinizde tıklamalarınızı artırırsınız.

Filtreleme Yapmadan Önce Bunları Bilmelisiniz

Ayrıca reklam ağlarını engellemeden önce bilmeniz gereken bir şey ise Adsense sitenize gelen kullanıcıların daha önce gezdiği yerleri göz önünde bulundurarak o kullanıcıya uygun bir reklam göstermesidir, örneğin yabancı dil kursu için arama yapan ve birkaç özel ingilizce kursu sitesi ziyaret eden üniversite öğrencisi adsense reklamlarında bir süre kurslar ile ilgilendiği için eğer kurslar tarafından verilmiş bir adsense reklamı var ise onu görecektir, bunu sizde test edebilirsiniz, bir elektronik ürünü arayın, mesela 7.1 özelliğine sahip kulaklık modelelrine bakın, e-ticaret sitelerinde gezin daha sonra her girdiğiniz sitede büyük e-ticaret sitelerinin kulaklık reklamlarını göreceksiniz, işte bu tesadüf değil, o yüzden kendiniz için değil sitenizin ziyaretçilerini göz önünde bulundurarak filitreleme yapmalısınız.

Çok Çalış Çok Kazan

İnternet üzerinden para kazanmak aslında düşünüldüğü kadar kolay bir şey değil. Çok fazla zaman ve emek isteyen bu sektöre girenlerin ne yazık ki büyük çoğunluğu hiçbir şey elde edemeden vazgeçiyorlar. Bunun tek sebebi ise tamamen bilinçsiz olarak yeni projelere başlamaları. Fakat en azından bu kısa yazımda anlattıklarımı okuyarak yeni bir internet sitesi açmak mutlaka ileride pişman olacağınız hatalar yapmanızı engelleyecektir. Unutmayın bu zorlu bir yol. Yazdıklarımı özetlemek istersem başarılı olmak için aslında sadece üç şeye ihtiyacınız var. Bunlar ilk olarak düzgün bir proje, ikinci olarak bu işi severek yapma üçüncü olarak ise çok ama çok fazla çalışma diyebiliriz.