Alexa Düşürme Yöntemleri

Merhabalar. Bu yazımda sizlere Alexa düşürme yöntemleri hakkında detaylı bilgi vermek istiyorum. Öncelikle Alexa değeri bildiğiniz gibi sitelere gelen ziyaretçilerin davranışlarını, ne kadar süre kaldıklarını, yaşlarını, vs. gibi pek çok veriyi inceler. Bu verileri bir araya getirerek de sitenize bir değer biçer. Sizden reklam alan firmalar ise Alexa değerinize bakarak sitenizin değeri hakkında bir fikre sahip olurlar. Yani bu değeriniz ne kadar düşük olursa sizin için o kadar iyi demektir. Peki neden yükseltme değilde düşürme? Çünkü Alexa değeri sizin dünyadaki ve bulunduğunuz ülkedeki sıralamanızı gösterir. Yani siz dünya sıralamasında 300 000 ‘de iken ilk 100 000 ‘e girerseniz siteniz çok daha değerli olacaktır. Yani bu şekilde 100 000 değerine düşmüş olacaksınız. İnternet üzerinde pek çok yerde Alexa değeri yükseltme olarak yanlış bir anlaşılma var. Kimse aslında Alexa’nın yükselmesini istemez. Gelelim bu değerin nasıl düşmesi gerektiğine.

Sitenizi Özgün İçerikler ile Güncel Tutun

Google’ın en çok sevdiği şey özgün içeriklerdir. Dolayısıyla Alexa düşürme için en önemli faktör sitenize özgün içerikler girmenizdir. Kopya içerikler girdiğiniz halde tam tersi etki olacak ve Alexa değeriniz yükselecektir. Unutmayın ne kadar çok özgün içerik girerseniz site değerleriniz o derece artar. Rekabeti fazla olan sektörlerde kişiler sitelerine içerik girebilmek için rakip siteleren içerik çalarlar. Fakat bu çok yanlıştır ve sizin değerinizi düşürdüğü gibi rakp sitenin değerini artıracaktır. Bu nedenle farklı bir sitenin içeriğini almadan önce o yazıyı iyice okuyup anladıktan sonra o konu hakkında kendi düşüncelerinizi yazmanız daha doğru olacaktır. Bu sayede içeriğiniz kopya olmayacak ve site değerleriniz artacaktır.

Mutlaka Alexa Toolbar Kullanın

Bu eklenti ile sitenizi her gün çok kolay bir şekilde kontrol edebilirsiniz. Alexa Toolbar kullanarak Alexa değerinizi daha hızlı düşürebilirsiniz. Ayrıca izleyebileceğiniz bir diğer yol ise hiç Alexa değerinize bakmadan sadece yapmanız gerekeni yapmaktır. Siz site için yapmanız gerekenleri yaptıktan sonra Alexa değeriniz zaten kendi kendine düşecektir. Değerleri kontrol etmek bazı durumlarda kişileri tembelliğe sevk edebilmekte veya tam tersine hırslandırabilmektedir.

WordPress Kullanın

WordPress kullanmanız sizin için daha kullanışlı ve kolay olacaktır. Ayrıca Google daha hızlı index alabildiğinden WordPress’i sevmektedir. Dolayısıyla WordPress kullanıcıları daha hızlı değer alırlar. (istisnalar hariç)

Yorum Yapın, Yorum Alın

Alexa değerlerini düşürmek için yapılabilecek en güzel şeylerden bir tanesi da diğer bloglara link bırakmaktır, ancak bunu abartmamaya dikkat edin zira alexa düşürürken sitenizin anahtar kelimesine zarar verebilir, diğer blog sitelerinde yorum yaparken site adresini doğrudan veya dolaylı olarak yazın, hem backlink kazanın hemde Alexa’ya katkı sağlayın.

Ayrıca sitenize gelen yorumlar Alexa’yı ciddi anlamda etkiler, sitenize gelen her bir yorum sayfadaki kelime saysını arttırır, kaliteli ve uzun olanlar index bile alır, bu nedenle bol bal yorum almanız sizin için çok önemlidir

Eğer nasıl o kadar çok yorum alacağım derseniz şu konuma bakın Webmasterlar Yorumlaşıyor Yeniden! , konuda bahsettiğim Platform sayesinde hem yorum atacaksınız hemde yorum alacaksınız, üstelik sürekli yaparsanız hem sürekli takipçi kitlesi oluşturmuş olacaksınız hemde tamamı webmaster olduğundan dolayı Alexa toolbar kullanan kişiler sitenize gelecek ve değerlerinize değer katacak.

Sosyal Medyayı Aktif Olarak Kullanın

Facebook ve Twitter gibi sosyal medya hesaplarınızda yazdığınız haberleri paylaşın. Sosyal medya üzerinden sitenize ne kadar çok kişi gelirse Alexa değeri düşürme konusunda o kadar yol kat edersiniz. Büyük siteler sadece sosyal medya paylaşımları için çalışan tutmaktadır. SEO‘da olduğu gibi Alexa değerlerinde de sosyal medyanın önemi yadsınamaz, ve sosyal medyada paylaştığınız linklerde size Backlink olarak döner ve Alexa düşürmede katkı sağlar. Ayrıca sosyal medya üzerinden reklam vererek de Alexa değerinizi düşürebilirsiniz. Bunlara ek olarak YouTube üzerinden yayınladığınız videolarınız sitenize hit çekecektir. YouTube’u kullanmayı unutmayın. tüm bunlar ile Sosyal Medya’da SEO’nun Önemi yazısında belirttiklerimi gerçekleştirmiş olursunuz.

Blogları ve Forumları Kullanın

Blog ve Forum siteleri sitenizi internet kullanıcılarına tanıtmak için mükemmel bir yoldur. Özellikle aktif bir şekilde kullanılan ve günde binlerce kişinin uğradığı siteleri tercih etmeniz daha iyi olacaktır. Forum sitelerinde direk olarak başlık açarak site tanıtımınızı yapabilir, blog sitelerinde ise çeşitli konulara yorum yaparak kendi adresinizi ”nofollow” olarak gösterebilirsiniz. Bunları yaptığınızda kullanıcıların büyük bir çoğunluğu mutlaka merak edip sitenizi ziyaret edecektir. Ayrıca imza kısmınıza site adresinizi yazdığınızda hem güzel görünecek hemde bir nevi site değerinizi artıracaktır. (bazı büyük forumlar imzaya link eklemenizi engeller, ücretli üyelik isterler)

Site Dizaynını Geliştirin

Alexa değeri düşürme yöntemleri içerisinde önemli faktörlerden bir tanesi de temadır. Sitenizin içeriğinin dışında aynı zamanda görünüşüne de önem vermelisiniz. Gelen ziyaretçileriniz sitenizde gezerken temanızdan keyif alırlarsa tekrardan geleceklerdir, unutmayın tekrar gelen kullanıcının değeri daha yüksektir. WordPress kullanıyorsanız tema olarak binlerce seçeneğiniz var. Bunlardan bir tanesini seçebilir veya kendinize yeni bir tema tasarlayabilirsiniz.

Başkalarının Görüşlerini Alın

Siteniz hakkında tanıdığınız ya da tanımadığınız fark etmeksizin başkalarının görüşlerini alın. Sitenin görünüşü nasıl? hızlı açılıyor mu? içerikler ne durumda veya ilgi çekici mi? gibi sorular sorabilirsiniz. Onlardan aldığınız olumlu veya olumsuz görüşlere göre sitenizi geliştirebilir ve daha iyi bir hale getirebilirsiniz. Bunun için internet üzerinde anket bile yapabilirsiniz. Büyük firmalar kendilerini geliştirmek için kullanıcı yorumlarına çok önem verirler, sizde buna göre hareket etmeli, kendinize göre değil ziyaretçi ve kullanıcı kitlenize göre sitenizi geliştirmelisiniz.