Bunlar Artık SEO Çalışmalarına Kesinlikle Dahil Edilmemeli

SEO (Arama motoru optimizasyonu) çalışmaları üzerine sürekli olarak test siteler üzerinde denemeler yaparak Google’ın nelere, nasıl tepkiler verdiğini analiz ediyorum. Bu testlerde Türkiye’de SEO ile ilgilenen kişilerin yapmış olduğu çalışmalarda kullandığı yöntemler ve stratejilere yer verdiğim kadar yabancı SEO platformlarından edindiğim bilgileri de test ediyorum. Bu yazıda yapmış olduğum SEO testlerinden hareketle nelerin artık SEO için değersiz olduğuna değinmek istiyorum.

Sosyal İmleme Backlink Çalışmaları

İmleme Türkiye’de birçok SEO uzmanı tarafından sıklıkla kullanılan ve bir sitenin backlink yapısını kuvvetlendirmek için tercih edilen bir yöntemdir. Hala da birçok SEO uzmanı tarafından yapılan SEO çalışmalarına dahil edilen bir yöntem olsa da artık Google sosyal imleme çalışmalarının amacı dışında kullanıldığını biliyor ve eskisi gibi görünürlülüğe etkisi kalmadı diyebiliriz.

Ziyaretçi Defteri Backlink Çalışmaları

Bir diğer backlink kazanma yöntemi olan ziyaretçi defterlerine yorum bırakılması da artık tarih oldu. Israrla bu çalışmaları yapmaya devam edenlerin sayısı oldukça fazla olsa da yapmış olduğum testlerde ziyaretçi defteri çalışmalarının geçici bir faydası olsa da kısa sürede bu etki değerini kaybediyor ve hatta aşırı kaçıldığında sitenin cezalandırılması bile söz konusu olabiliyor.

Forum Tanıtım Çalışmaları

Bu konuda tam olarak SEO çalışmalarında uygulanmaması gereken bir backlink stratejisi demek doğru olmayabilir ama aşırıya kaçıldığında lehinize olabilecek bir durumu aleyhinize çevirebilirsiniz. Birde aynı makaleyi yüzlerce forum sitesinde paylaşmamanızı, sadece içeriğinizle aynı forumları tercih etmenizi ve aynı anda yine yüzlerce sitede paylaşım yapmamanızı tavsiye ediyorum.

Yorum Backlink Çalışmaları

Yorum backlink çalışmalarının sitenize kati surette hiçbir etkisi yoktur. Bu konuda zaman harcanmasına bile gerek yoktur. Birden fazla site üzerinde yapmış olduğum çalışmaların tümünde herhangi bir etkisinin olmadığını defalarca gözlemledim.

Dofollow Backlink’e Yoğunlaşmak

Gerek kurumsal seo çalışmalarında gerekse de bireysel sitelerde yapılan çalışmalarda dofollow backlinklere yönelmek ve tüm çalışmalarınızı bu yöne kaydırmak çok büyük bir hata olmaktadır. Çalışmalarınızda nofollow – dofollow dengesini iyi kurmak gerekiyor. Eğer dofollow backlinklerinizin miktarı nofollow backlinklere oranla çok fazlaysa bu Google’ın kendisini manipüle ettiğinizi düşünmesine sebep olabiliyor.

CMS Yazılımları kullanmak

Dijital pazarlama uzmanı ve seo uzmanlarının sitelerinin görünürlülüğüne büyük katkı sağladığını düşünerek tercih ettiği hazır içerik sistemleri yani CMS sistemleri hala doğru kullanıldığında ve on page seo – off page seo çalışmaları doğru yapıldığında etkili olabilse de özgün yazılımlar ve özgün tasarımlı siteler Google sonuçlarında çok daha başarılı olabiliyor. Tabi özgün olacağım derken hatalı ve Google kriterlerini göz ardı eden bir site hazırlamaktan bahsetmiyorum.

Konuk Yazar;
Ömer AKGÜN
Kurumsal SEO Danışmanı
www.omerakgun.com.tr