Domain Nedir

Alan adı anlamına gelen Domain, web sitelerimizin adresleridir. Web sitemiz için aldığımız alan adları aynı zamanda site içeriklerimiz hakkında bilgi verir. Domain nedir sorusu internette sık sık aranan fakat yeterli cevabın alınamadığı bir konudur. Açıklamalar eksik kaldığı için tam olarak nasıl bir sisteme sahip olduğu bilinmiyor. Bu konuda size biraz daha detaylı bilgi vermek istedik. Alan adları, site içeriklerimiz hakkında bilgi veren ve sitelerimizin bir sunucuda yer almasını sağlayan adreslerdir.

İnternet ortamında var olmak istiyorsanız Domain almak zorundasınız. Bunun için özel olarak hizmet sunan sitelerden, alacağınız domainin müsait olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Domain Nedir sorusuna açıklayıcı bir cevap aldıktan sonra bu konuda daha sağlıklı bir araştırma yapmanız da daha kolay olacak. Çünkü ne işe yaradığını tam olarak bilmediğiniz domain, site içeriğinizin imajını zedeleyebilir. Site içeriğinize uyumlu bir domain alırsanız, site ziyaretlerinizde de artış sağlarsınız. İstediğiniz alan adının müsait olup olmadığını sorguladıktan sonra Domain alma sitelerinden satın alabiliyorsunuz. Domain satın aldığınızda, bu hizmeti aldığınız firma domain kurulumunuzu sağlıyor. Domain kurulumu, kullandığınız sunucuya göre farklı işlemler ile sağlanıyor. Kurulum tamamlandıktan sonra site hazır hale geliyor. Alan adı kurulumunda sunucunun özellikleri önemlidir. Alan adı aldığınızda bu sistem, IP den isim ve ya isimden IP çözümleme işlevi sunar. Karşımıza gelen internet sitesine ulaşabilmemiz içi arka planda olan karmaşık işlemleri sağlayan, günümüzün vazgeçilmez sistemidir. Bir alan adı aldığınızda tüm bu karmaşık işlemler arka planda kendiliğinden bu sistem işe çözümlenir. DNS olarak bildiğimiz bu sistemin kayıt türleri var. En yaygın olarak kullanılan kayıt türü IP den isim çözmek için gerekli kayıt türü olan PTR(Pointer) kayıt türüdür. Bunun dışında yaygın olarak kullanılan kayıt türleri de var. Alan adı dediğimiz sistem sayesinde internette nasıl yer alacağımıza biz karar veriyoruz. Domain aldığımızda site içeriğimiz alan adı ile bağlantılı olunca, internette çok daha kolay yayılabiliyoruz.

Domain Nedir konusunda yapılan açıklamalar kısıtlı ya da karmaşık olduğundan bugüne kadar bu konuyla ilgili çok fazla bilgi sahibi olunamamıştı. Alan adı nasıl alınır, kurulumu nasıl olur gibi bilgiler ile internette sitemizi daha kolay nasıl yaygınlaştırabileceğimizi anlamış oluyoruz. İnternet ortamında var olmak ve var olurken bunu sürekli kılmak için bu bilgilere tam olarak hakim olmak gerekiyor. İnternette bir süre sonra sitelerin yok olması, bu bilgilere tam olarak hakim olmamaktan kaynaklanıyor. Bir sitenin nasıl kurulduğu ve internette nasıl bir sistem olduğunu bilirseniz, varlığınız da o kadar uzun süreli ve verimli olur.