Link Kısaltma Servisi Kullanmanın SEO’ya Yararı

Link kısaltma servisleri uzun ve karmaşık site adreslerine kısaltılmış linkler yardımıyla yönlendirilmeyi sağlar. Özellikle son senelerde sosyal paylaşım sitelerinde 140 karakter gibi sınırlamaların getirilmiş olması yaptığımız paylaşımlarda link kısaltma servislerinin kullanımını bizler için zorunlu hale getirdi. her ne kadar bu servisler ile daha kısa adresler oluşturarak 140 karakter limitini daha verimli kullansak da bunu birde SEO boyutu var tabi, SEO Bakımından link kısaltma servisinin yararlarına geçmeden önce belirtmek isterim Twitter yaptığı son düzenleme ile linkler için sabit bir karakter sayısı azaltıyor.

Fakat asıl değineceğimiz konu hitlerimizin artması için link kısaltma servisi kullanmak seo açısından yararlı mı? Seo yönünden sitelere büyük avantaj sağlayan değişmez bir unsur varsa o da sitenize organik, direk veya yönlendirme şeklinde gelen ziyaretçilerin sitenizde zaman harcamasıdır. Bir sitedeki ziyaretçi yoğunluğu, sayısı ve sitede kalma süresi ne derece yüksek olursa o sitenin ilgili olduğu kategoride google gözünde değeri artar. Bu sebeple link kısaltma servislerinden aldığınız linkleri yayarak hit çekmenizin hiçbir zararı yoktur. Fakat kullanacağınız link kısaltma servisi güvenilir olmalıdır. Bazı link kısaltma servisleri yönlendirme sırasında sizin sitenizle beraber farklı sitelere yönlendirebilmekte veya yönlendirme esnasında zararlı kodlamaları sebebiyle tıklayan kişilere zarar verebilmektedir. Bu durum sonuç itibariyle sizin sitenizin kalitesinin düşürerek hem ziyaretçi yönünden yanlış tanınmaya sebep olur hemde seo yönünden -1 puan olarak sitenize yansır. Bazı yeni kurulmuş veya güvenilirliğini ispatlamamış link kısaltma siteleri düzgün şekilde hizmet verseler bile bir süre sonra beklentilerini karşılamadığı için sitelerini kapatabilmektedirler. Bu durumda önceden almış olduğunuz kısaltılmış linkler artık işe yaramayacak kırık link haline dönüşücektir. Buda uzun vadede ziyaretçi kaybına sebep olacaktır. Ben kendi servisim olan klvyr.in’i kullanıyorum, ancak siz isterseniz Google’nin kendi servisi olan goo.gl veya buna benzer bit.ly gibi link kısaltma sitelerini de kullanabilirsiniz.

Klvyr.in Link Kısaltma Servisi

Klvyr.in Link Kısaltma Servisi

Link kısaltma servislerinin bir diğer güzel ve seo konusunda bize direk olarak fayda sağlamasa da yardımcı olacak özelliği sayaç özelliği taşımalarıdır. Kısaltıp paylaştığınız linklere hangi sitelerden tıklandığını ve kaç sefer tıklandığını çok rahat şekilde tespit edebiliyorsunuz. bu özelliği klvyr.in’de üye olarak kullanabilirsiniz. Örneğin bu sayede Facebook sayfalarında yaptığınız paylaşımların dönüşüm oranını veya Twitter’da kaç kişinin içeriğinizi merak edip tıkladığını öğrenebilirsiniz. Son olarak sitenizin URL‘sini kısaltıp paylaştığınız zaman google kısaltılmış adresi değil yönlendirilen adresi indexler ve link kısaltma servisini size Backlink veren bir site gibi gördüğü için çok ufakta olsa bir fayda sağlar, bu nedenle her link kısaltma servisine en az 1 kez link alıp bunu paylaşmanız size yarar sağlayacaktır. sizi kendi servisimiz olan klvyr.in’e davet ediyorum.