Site Dışı SEO Nasıl Yapılır?

Merhaba arkadaşlar, önceki yazımda da duyurduğum gibi bu gün “Site Dışı SEO Nasıl Yapılır?” sorusuna cevap niteliğinde bir yazı ile sizlerleyim, bu yazımda site dışı çalışmalardan yani BacklinkPingleme ve İmleme gibi çalışmalardan ve yararlarından bahsedeceğim.

İnternet sitelerinin aramalarda üst sıralara çıkması amacıyla site içi çalışmalar kadar site dışı seo çalışmaları da yapılmalıdır. Eskiden Google algoritmaları bu kadar gelişmemişken sitelerin içeriği ve iç seo çalışmaları yeterli düzeyde olmadığı halde site dışı seo çalışmalarıyla arama motorlarında çok rahat üst sıralara çıkılabiliyordu. Fakat algoritmaların gelişmesi ve site dışı çalışmaların sıralamaları maniple etmeye yönelik olmasından dolayı zamanla site dışı çalışmalar değerini yitirmiş olsada halen seonun %25’lik (bu değer benim kişisel düşüncemdir) kısmını etkilemektedir.  Site dışı seo nasıl yapılır diyecek olursak bu işin temeli backlinklere dayanmaktadır. Backlinkler bir sitenin başka bir siteye çeşitli anahtar kelimelerle link vermesidir. Bu mantıkla bir site diğer sitenin o konuda faydalı bir site olduğunu arama motorlarına belirtir. Çok çeşitli backlink çalışmaları bulunmaktadır bunlar, organik backlink, forum ve yorum backlink,  tanıtım yazılar, blackhat seo, sosyal imleme, video ve pdf backlink olarak nitelendirilebilir. Ayrıca site haritanızı oluşturup arama motorlarına gönderebilir veya içeriklerinizi pingleme servislerine göndererek site dısı seo çalışmaları yaptırabilirsiniz.

1-) Organik Backlink Site Dışı Seo Nasıl Yapılır?

Organik backlinkler başka sitelerin size çeşitli anahtar kelimelerden link vermesi mantığına dayanan site dışı seo çalışmasıdır. Eğer çok kaliteli içerikler sunan bir internet sitesi oluşturursanız başka site sahipleri paylaştıkları yazılarda size link verebilirler yada sizi kaynakça kısmında gösterebilirler. Yada siz ücret karşılığında sizin sitenizle benzer kategoride sitelerden backlink alabilirsiniz. Fakat bu doğal olmayan bir yöntem olduğu için sitenizle alakası olmayan sitelerden fazla miktarda alacağınız backlink size fayda yerine zarar sağlar. Paralı backlink alımını zamana yayarak dikkatli bir şekilde yapılmalıdır.

2-) Forum ve Yorum Backlink Site Dışı Seo Nasıl Yapılır?

Çeşitli forumlarda imzamıza link ekleyerek her mesaj yazdığımız konudan backlink alabilir. Yada çeşitli bloglarda  yorum yazarak yorumda internet sitesi kısmına backlink alacağımız adresi isim kısmına anahtar kelimemizi yazarak backlink alabilir. Bu backlinkler nofollow olsada site dışı seo olarak bize fayda sağlayacaktır.

3-) Tanıtım Yazılarıyla Site Dışı Seo Nasıl Yapılır?

Tanıtım yazıları site dışı seo amaçlı uygulanabilecek en yararlı backlink yöntemidir. Bu yöntem hem tanıtım yazısının yayınlandığı siteye özgün içerik olarak fayda sağlar hemde size hem backlink hemde reklam imkanı tanımış olur. Çeşitli sitelerden ücretli tanıtım yazıları alabilir yada çeşitli bloglarda misafir yazarlık yaparak link alabilirsiniz. Ayrıca dizin sitelerinden de tanıtım yazılarıyla backlink alabilirsiniz.

4-) BlackHat Seo  İle Site Dışı Seo Nasıl Yapılır?

Bu yöntem kesinlikle tavsiye etmediğim üstelik kul hakkına giren bir yöntemdir. Bu yöntemde çeşitli siteler hacklenerek bu sitelerin alt sayfalarından ve ana sayfasından görünmez backlinkler alınır. Kesinlikle uygun olmayan ve spam tehlikesi olan bir yöntem olduğu için hakkında ayrıntılı bilgi vermeyeceğim.

5-) Sosyal İmleme İle Site Dışı Seo Nasıl Yapılır?

Son dönemde yaygınlaşan sosyal paylaşım sitelerinde yayınladığınız içerikleri paylaşmanız veya başkaları tarafından paylaşılması site dışı seo açısından çok büyük fayda sağlamaktadır. İnternet sitenize eklediğiniz sosyal paylaşım butonlarıyla içeriğiniz paylaşıldığında hem rahat şekilde çok fazla kişiye ulaşır hemde sitenizin hızlı indexlenmesini sağlarsınız. Ayrıca backlink olarak da size fayda sağlar.

6-) Video ve PDF Baclink Site Dışı Seo Nasıl Yapılır?

Youtube gibi video sitelerine eklediğiniz videoların açıklama kısmına site adresinizi eklemeniz size backlink sağladığı gibi insanlara faydalı içerik sağladığınızda insanları sitenize giriş yaparak diğer faydalı bilgilere ulaşmalarını sağlayabilirsiniz. Sitenizle alakalı çeşitli konularda ufak e-kitap’lar hazırlayarak bunları pdf paylaşım sitelerinde ve forumlarda paylaşabilir. Hazırladığınız kitaba bu konu hakkında daha fazla bilgi için bu siteye ulaşabilirsiniz şeklinde kendinize link vererek hem backlink sağlamış hemde sitenize kategorinize  yönelik düzenli ziyaretçiler kazandırabilirsiniz.

7-) Site Haritası Oluşturarak Site Dışı Seo Nasıl Yapılır?

Arama motorları sitenizdeki içeriği daha rahat ve hızlı indexleyerek sıralamalara eklemek ister fakat sitenizde site haritası olmadığında bazı sayfaları indexlemeden geçebilir veya sitenizde yaptığınız güncellemeler fark edilmeyebilir. Bu sebeple sitenizdeki bütün linkleri içeren site haritasını oluşturup site haritası urlsini Google webmastera ekleyerek site dışı seo çalışması yapabilirsiniz.

8-) Pingleme Servisleriyle Site Dışı Seo Nasıl Yapılır?

Sitenize girdiğiniz her içeriği pingleme siteleriyle pingleterek arama motorlarının sitenizdeki içeriği fark etmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca arama motorlarına kayıt yaparak sitenizin diğer arama motorlarında da indexlenmesini ve sıralamalarda görünmesini sağlayabilirsiniz.

Site Dışı SEO Nasıl Yapılır? Sorusuna vereceğim cevap bu şekilde, Site İçi SEO Nasıl Yapılır? merak ediyorsanız bir önceki yazımı okuyabilirsiniz. sorularınızı yorum olarak sorabilirsiniz. okuduğunuz için teşekkürler, takipte kalın.