SEO Uzmanı Kimdir?

Merhaba arkadaşlar “SEO Uzmanı Kimdir?” yazımda Seo uzmanından bahsetmek istiyorum, Firmalar internet sitelerini, yaptıkları çalışmaları, tanıtımları çok fazla insana hızlı bir şekilde ulaştırmaya çalışırlar bunu en düşük maliyetle reklam için para ödemeden doğal şekillerde elde etmeye çalışırlar. Bu yükseliş ve organik ziyaretçilere ulaşabilmek için sitenin Google vb. arama motorlarında yükselmesi gerekmektedir. Bu arama motorlarında yükselmek için yapılan tüm site içi ve site dışı çalışmalara seo (Search Engine Optimizer), bu çalışmaları yapan uzmanlara da seo uzmanı denir. Seo uzmanları sadece bir siteyi yükseltmekle kalmaz aynı zamanda o sitenin arama motorlarındaki sıralamasını korumak için çalışmalar yapar. Çünkü bir siteyi yükseltmek kadar onu orada tutmak da çok zordur.

Seo uzmanı ciddi düşünen bütün internet siteleri için bir zorunluluktur. Seo uzmanı bir siteye ne kadar geç alınırsa o site için geçen her gün ayrı bir kayıptır. Fakat aynı zamanda aceleci ve ucuzcu düşünüp yanlış seo uzmanları seçmek size fayda yerine zarar sağlayabilir. Çünkü yanlış seo uygulamaları sonucu çoğu site aramalarda arka sıralara gitmekte veya google tarafından sandbox cezası uygulanmaktadır. Bu cezaya maruz kalan siteler uzun süre google aramalarından tamamen silinirler. Sandbox cezasına uğramanın bazı başlıca sebepleri vardır. Bunlardan ilki seo işlemlerini programlar veya saçma yöntemlerle ani ve hızlı şekilde uygulamaktır. İkincisi otomatik olarak alınan backlinklerin aşırı derecede çok olması ve aynı kategoride olmayan sitelerden alınması. Yada arka arkaya aynı anahtar kelimeleri girerek, uzun başlıklarla veya hileli açıklama metinleriyle sandboxa düşmeniz olası bir durumdur.

Google algoritmaları o kadar zekidir ki yapılan her türlü sahte ve otomatik işlemi tespit edebilmektedir. Bu sebeple bir seo uzmanı seo çalışmaları yaparken sakin, yavaş ve google gözünde doğal adımlarla hareket etmelidir. Bu çalışmalar sırasında site sahibi seo danışmanına gerekli bilgi desteğini sunmaktan kaçınmamalıdır. Fakat şuda bir gerçektir ki bir siteye emek harcanmayıp içerik girilmedikçe o siteye ne kadar seo uygulasanızda bir işe yaramaz. Okuduğunuz için teşekkür ederim…