Artık Backlink Değil İçerik Önemli

Merhaba arkadaşlar bu gün sizleri bir konu hakkında bilgilendireceğim, konu başlığından (Artık Backlink Değil İçerik Önemli) anlayacağınız gibi bu yazın sürekli backlink alıp verim alamıyorum diyen arkadaşlar için.

Eskiden bu yana sürekli çeşitli seo efsaneleri ileri sürülür. Yok şu sitelerden backlink alın. Yok bu siteye şu çalışmayı yapın gibi ifadeler dilden dile dolaştı. Bu sebeple insanlar kurdukları basit siteler için dünyanın parasını harcayarak seo çalışmaları ve backlink alımları yaptılar. Aldıkları yüklü miktarda backlink çoğu zaman kısa sürede onları ilk sıralara çıkarsa da bu sıralamalar kalıcı olmadı. Her algoritma değişikliğinde sitem sıralamada geriledi, sitemin hitleri düştü gibi ifadeler yoğunluklu olarak kullanıldı. Google algoritma değişikliklerinde emek harcanmamış siteleri tespit edip sahte backlink veya paravan blog çalışmalarıyla bir yere gelemeyeceklerini kanıtladı. Her zaman özgün içeriği kuvvetli ziyaretçiyi sitede tutan kısaca insanlara faydalı içerik üreten siteler ilk sıraya yükseldi ve bu sıralamalarını korudular.

Daha önce çeşitli konularda sürekli niche site açmam gerekiyordu. Bu sebeple açtığım sitelere çeşitli makaleler ekleyip bu arada nofollow ve dofollow backlinkler aldım. Çeşitli hit sitelerinden hitler aldım. Bunların hiç biri aramalarda istediğim anahtar kelimelerde ilk sayfaya çıkmamı sağlayamadı. Fakat ne zaman sitemin konusuna yönelik bol miktarda özgün ve faydalı içerik girsem sitem yükselmeye başladı ve birçok anahtar kelimede ilk sayfaya çıktım. Bunun sebebini araştırınca siteme bir yabancı gözüyle bakmam gerektiğini düşündüm. Örneğin ben bir ziyaretçi olarak araştırdığım konu için bu site girdim diyelim; Bu sitede bu konuya yönelik ne kadar içerik bulunuyor? Bu içerikler insanları tatmin edici düzeyde midir? diye düşünmek gerekiyor çünkü Google bu mantıkla hareket ediyor.

Peki backlink kavramının hiç mi önemi yok dediğinizi duyar gibiyim. Aslında backlink Google algoritmasının temelini oluşturan kavramdır. Google’un bugün bu popülerlikte olmasının ve aramalarda kaliteli sonuçlar çıkarmasının sebebi backlink kavramıdır. Bir siteye kendisine benzer ve kaliteli sitelerden ne kadar doğal link gelirse o site o oranda yükselir. Fakat dikkat edin doğal backlink olmalı yani sizinle benzer sitelerden alınan gerçekçi ve kalıcı backlinkler. Fakat bu backlinkler de ancak kalite bir içerik varsa siteyi güçlendirebilir. Zaten Google 2011 Mart ayında yayınladığı “Arama Motoru Optimizasyonu Başlangıç Rehberi” kitabında da kaliteli içeriğin ve site içi çalışmaların üzerinde yoğun şekilde durmuş backlink kavramına ise çok kısaca değinmiştir. Anahtar kelime ayarlamaları, Site açıklamaları, resimlere alt etiketi ekleme gibi küçük ayrıntılara bile ayrıntılı şekilde değinmiş. Kısaca tüm yazdıklarımı özetleyecek olursam sitenize seo çalışması yapmayı düşünüyorsanız yapmanız gereken özgün makalelerle sitenizi desteklemek ve site içi seo çalışmalarına yoğunlaşmak olmalıdır.

Google Arama Motoru Optimizasyonu Kitabı:

https://static.googleusercontent.com/media/www.google.com/tr//intl/tr/webmasters/docs/arama-motoru-optimizasyon-baslangic-rehberi.pdf